“Kiedy sama lub ktoś próbuje upchać mnie w ramy, rozpływam się na kolejne płótna.”
Alicja Klimek
Urodzona 22.11.1991 w Olkuszu. Ukończyła Liceum im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego w Krakowie – profil plastyczno teatralny. 2011 – 2016 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ukończyła dyplom w pracowni malarstwa prof. Janusza Matuszewskiego. Temat jej pracy dyplomowej zatytułowany „Monidło – Odkrywanie Tożsamości” został zakończony z najwyższą oceną. Integralną częścią dyplomu były dwa aneksy z pracowni rysunku – prof. Bogusława Bortnik – Morajda oraz plakat pracowni – prof. Piotr Kunce. Za malarstwo i rysunek była wielokrotnie nagradzana przez Radę Akademii Sztuk Pięknych. Po studiach Prowadziła projekty: MONIDŁO – POWRÓT DO WEWNĄTRZA oraz OSWAJANIE EMOCJI, badając mechanizmy człowieka. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach galerii.
Obecnie maluje obrazy oraz tworzy długofalowe, trwałe Prawo Pustyni, które jako marka rozprzestrzenia się na Pustynie świata w formie artystycznych wydarzeń, które łączą ludzi budującej rewolucji w definiowaniu na nowo Człowieczeństwa. Mieszka i tworzy pod Krakowem, w pobliżu Pustyni Błędowskiej.
“Malarstwo od zawsze było dla mnie wyborem drogi przez życie i tak jak pustynia jest fundamentem moich projektów, mojego życia. Najważniejszym kluczem formalnym jest Monidło (fotościanka z otworami na głowę). Moja twórczość to często dwie płaszczyzny nawzajem przenikające się ze sobą, aby ukazać dwa odrębne światy – prawda i fałsz, które zestawione na jednym płótnie zacierają swoje granice.
Moje malarstwo ociera się o symbolizm, malarstwo materii, ekspresjonizm, abstrakcjonizm, jednak za każdym razem jest przedstawieniowe, pogłębia konkretny temat. Bliskie mi są symbole namiotu, pustyni, jaskini, ognia, człowiek – często ukazywany w formie zostawionego po sobie śladu. Fascynuje mnie to co jednakie dla każdego człowieka, to co widziane na pustyni, kiedy ściągniemy wszystkie warstwy przekonań o sobie, nazewnictwa, profesje, narodowość, miejsce pochodzenia. Łączy nas to co uniwersalne, ludzkie, nieco pierwotne, intuicyjne, bliskie.
Malarstwo olejne na palach, które widzieliśmy podczas Prawa Pustyni / wystawa sztuki na Pustyni Błędowskiej 8-9.07.23, jest o procesie docierania do esencji danego tematu. Tematem oczywiście są już od dawna studiowane symbole, Pustyni i Namiotu. Te obrazy to ciągła próba uchwycenia natury tych symboli, tym razem obrazy pozostają ukończone będąc jednocześnie w procesie. To próba zajrzenia do wnętrza, to pragnienie wydobycia światła, to istota samego detalu. To kształcenie umiejętności rezygnowania z nadmiaru, z tego co na moment wydaje się atrakcyjne, aby przejść jeszcze głębiej, jeszcze bliżej samej istoty. W tym docieraniu do esencji wypływa lekcja, która przekłada się bezpośrednio na cały proces kreowania wydarzenia Prawo Pustyni, jakby malarstwo i tworzenie wydarzenia działo się spójnie, jakby tym czynnościom przyświecała ta sama idea. Luksus to natura. Zachwycam się drobnym gestem, ciszą w obrazie, wolną przestrzenią, tą pokorą dla samej materii, podłoża. Mam pokusę, aby zakończyć malowanie w momencie nałożenia samego gruntu (grunt robię sama, tu już zaczyna się alchemia), który w swojej kolorystyce i strukturze ma już tak wiele do wyrażenia, to znów chęć rezygnowania, zamiast nakładania wciąż nowych warstw i próby ubogacania czegoś co w swojej istocie jest już bogactwem. Kolorów, ruchów pędzla, drobnych cieni. Zamiast krzyczeć, a była we mnie taka potrzeba na studiach, zaczynam zachwycać się ciszą i przestrzenią. Wielka Cisza, cytując tytuł jednego z utworów Bovskiej.
Jest coś dzikiego w spacerze po tylu warstwach obrazu, jest coś tajemniczego w tym świetle, które wydostaje się spod warstw namiotów.
Wystawa sztuki na Pustyni jest manifestem powrotu Człowieka do natury. Jest tym samym procesem, który pragnę uchwycić w obrazie #luksustonatura
Zaczęło się od kiedy codziennie, niezmiennie podejmuję inną decyzję niż tą, którą podjął mój tata rezygnując z życia. Codziennie niezmiennie wybieram by żyć. Prawo Pustyni chciało się wyrazić. Stałam się głosem Pustyni, aby ona mogła Cię wziąć w całości. Ona Cię trzyma, obejmuje i jednocześnie podpiera (rodzaj żeński), abyś stanął w pełnej gotowości do dzieła, … Czytaj dalej
– Alicja Klimek malarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, po studiach pogłębiała problematykę podświadomości, świadomości i tożsamości prowadziła projekty: MONIDŁO – Powrót do Wnętrza oraz oswajanie emocji, badając mechanizmy człowieka, odnajdując drogi wyjścia z depresji. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach galerii, pojawiały się na wielu wystawach w Polsce i za granicą (Tokio)
Obecnie maluje obrazy oraz tworzy długofalowe, trwałe Prawo Pustyni, które jako marka rozprzestrzenia się na Pustynie świata w formie Wystaw Sztuki, które łączą ludzi budującej rewolucji w definiowaniu na nowo Człowieczeństwa, które wypływa z fundamentów jej historii. ” Pustynie są moimi galeriami sztuki. Stałam się głosem Pustyni, głosem wrażliwych. Jestem Alicją, kobietą, mamą, artystką, malarką – Człowiekiem.”
Mieszka i tworzy pod Krakowem, w pobliżu Pustyni Błędowskiej.
Alicja w swoich działaniach jest wierna wyznawanym ideom, do których należą hołd wrażliwości i życia w bliskości z naturą. #luksustonatura
Dlatego zrzesza wokół siebie ludzi budującej rewolucji, którzy mają głęboką potrzebę wprowadzania pozytywnych zmian w świecie. Filozofia bliska naturze, bliska Człowieka i Wnętrza znajduje odzwierciedlenie w wydarzeniach i działaniach jej marki oraz w jej twórczości.
Prywatnie Alicja cały czas jest malarką, wciąż opowiada głosem pustyni, kocha podróże, piękno, spotkania z ludźmi w prawdzie, żyje blisko natury #luksustonatura Jako mama uczy się od swoich dzieci nieustająco życia w pełnej zgodzie ze sobą, miłośniczka edukacji domowej, szkoły wolnościowej. Współtworzy budujące rewolucje.
Kiedy ktoś lub coś próbuje upchać mnie w ramy, rozpływam się na kolejne płótna.
Wszystkie prace i teksty należą do Alicji Klimek i podlegają prawom autorskim, wszelkie kopiowanie i umieszczanie bez jej zgody jest nie zgodne z prawem